Przyjmowanie zamówień
68 444 34 01
Dział konsultacji
66 419 14 96
0

Uprawa i pielęgnacja Gladioli

Gladiole, znane również jako Mieczyki, to jedne z najpiękniejszych letnich kwiatów. Rośliny pochodzą z Afryki i swoimi barwnymi kwiatami zdobią nasze klomby i rabaty. Mieczyki w pełni rozwoju osiągają od 50 do 100-150 centymetrów wysokości i doskonale nadają się do cięcia i dekorowania wazonów i tworzenia wyjątkowych kompozycji. Wyhodowano bardzo dużą ilość odmian różniących się kolorem kwiatów, kształtem płatków, a także wysokością samych pędów. Ich organem przetrwalnikowym i spichrzowym jest płaska bulwa lub bulwocebula. Większość odmian gladioli jest wrażliwych na niskie temperatury, dlatego konieczne jest wykopanie ich przed nadejściem mrozów. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji tych pięknych kwiatów.Polecane odmiany Gladioli:

Na świecie występuje ponad 180 gatunków i tysiące odmian hodowlanych Gladioli. Chociaż istnieją dzikie gatunki mieczyków, które mogą rosnąć w ogrodach przydomowych, większość ogrodników uprawia hybrydy, które nie są odporne na mróz. Odmiany są kategoryzowane według wysokości, wielkości, kształtu i koloru kwiatów. Kwiaty występują we wszystkich kolorach tęczy za wyjątkiem koloru czysto niebieskiego. Mogą być w jednym kolorze, dwukolorowe lub wielokolorowe z fantazyjnymi prążkami, kropkami i innymi wzorami na płatkach.

 1. Gladiola (Mieczyk) Ajax - klasyczna odmiana o białych płatkach z ciemnoróżową plamą w środku. Wysokie kwiatostany do 120 cm wysokości.
 2. Gladiola (Mieczyk) Black Jack - niezwykła odmiana o aksamitnych, czerwono-bordowych kwiatach osadzonych na mocnych łodygach. Doskonały do bukietów.
 3. Gladiola (Mieczyk) Blue Isle - wyróżnia się oryginalnym kwitnieniem w fioletowo-niebieskich odcieniach. Przeznaczony do uprawy w gruncie i donicach.
 4. Gladiola (Mieczyk) Fidelio - zachwyca intensywnym, różowym kolorem kwiatów. Stworzy barwną plamę na rabacie czy kwietniku.
 5. Gladiola (Mieczyk) Gigant, mix kolorów - gotowy zestaw najładniejszych odmian wielkokwiatowych w najróżniejszych odcieniach kwiatów. Najładniej prezentują się posadzone w grupie.

Sadzenie Gladioli:

 1. Bulwy mieczyków sadzi się do gruntu lub donic w okresie, gdy minie ryzyko przymrozków. Robi się to najczęściej od połowy kwietnia do połowy maja lub w przypadku niekorzystnych warunków, dopiero w drugiej połowie maja.
 2. Od momentu posadzenia do kwitnienia może minąć 70-100 dni. Aby gladiole zachwycały nas kwitnieniem przez całe lato, sadzenie można przeprowadzać w odstępach co 1-2 tygodnie.
 3. Bulwy sadzi się zwężeniem do góry na głębokość odpowiadającą trzech wysokości danej bulwy, w rozstawie co 10-15 cm.
 4. Przed sadzeniem warto jest ściągnąć zewnętrzną suchą łuskę i zaprawić środkiem chroniącym przed chorobami grzybowymi.
 5. Po wykonaniu tego zabiegu bulwy muszą przeschnąć.
 6. Rośliny po posadzeniu bardzo szybko się rozwijają i wytwarzają pęd kwiatostanowy.
Uprawa i pielęgnacja Gladioli:


Stanowisko i podłoże:

Gladiole bardzo dobrze rozwijają się w praktycznie każdej glebie, jednak najlepszych efektów doczekamy się uprawiając je w żyznej, gliniasto-piaszczystej, przepuszczalnej glebie o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH (6,5-7). Nie przepadają natomiast za bagnistymi i podmokłymi glebami. Uprawa w takim podłożu może skończyć się gniciem bulw i występowaniem chorób grzybowych. Rośliny najlepiej czują się uprawiane na słońcu lub jedynie w lekkim półcieniu, w miejscu osłoniętym od silnego wiatru. Pędy należy podwiązywać, aby uchronić je przed wyłamywaniem.

Podlewanie i nawożenie:

Rośliny podlewa się regularnie miękką wodą. Najlepiej używać do podlewania wody deszczowej. Bardzo ważne jest częste podlewanie podczas słonecznej, suchej pogody. Gladiole najlepiej rosną i kwitną uprawiane w drugim roku po oborniku. Jeżeli gleba będzie wyjątkowo ciężka i nieprzepuszczalna, to przed sadzeniem można rozluźnić ją piaskiem, torfem lub przegniłymi liśćmi. Przed sadzeniem miejsce uprawy nawozi się nawozem organicznym lub mineralnym dla roślin kwitnących o przedłużonym działaniu.

Zimowanie:
 

Bulwy Gladioli wykopuje się z gruntu mniej więcej od czterech do sześciu tygodni po zakończeniu kwitnienia. Najczęściej ma to miejsce pod koniec września i w październiku. Nie można zrobić tego wcześniej ze względu na to, że części zielone rośliny gromadzą składniki odżywcze, dzięki którym roślina zakwitnie również w kolejnym sezonie i wytworzy bulwy przybyszowe. Po wykopaniu bulw przycina się tegoroczny pęd na wysokość ok. 5 cm nad bulwą i pozostawia je do przesuszenia. Następnie zasypuje się je piaskiem lub torfem i przechowuje w suchym i chłodnym miejscu do kolejnego sezonu.

Choroby i szkodniki Gladioli:
 

W przypadku Gladioli mamy najczęściej do czynienia z chorobami grzybowymi tj.

 • Szara pleśń;
 • Zgnilizna twardzikowa;
 • Parch bulw;
 • Zgnilizna podstawy łodyg mieczyka.


Objawy widoczne są w postaci plam i smug na liściach, które po pewnym czasie żółkną i zamierają. Z chorobami walczy się przy pomocy dostępnych środków grzybobójczych, w których moczy się cebule i opryskuje części nadziemne.

Z najbardziej popularnych szkodników można wymienić:

 • Wciornastka;
 • Rozkruszka korzeniowego;
 • Mątwika korzeniowego.


Szkodniki zwalczamy środkami owadobójczymi np. Actellic, Marshal lub Fastac.

Jak prawidłowo ścinać kwiaty Gladioli do bukietów?
 

 • łodygi kwiatowe należy ścinać wcześniej rano lub wieczorem, nigdy podczas upału;
 • używaj bardzo ostrego noża, aby nie miażdżyć łodyg podczas cięcia;
 • przycinaj łodygi z 1 lub 2 otwartymi kwiatami, reszta pąków otworzy się w wazonie;
 • cięcie powinno być wykonane na ukos, aby zwiększyć powierzchnię pobierania wody;
 • codziennie obrywaj przekwitające kwiaty w dolnej części łodygi i podcinaj dolną część łodygi, która ma kontakt z wodą.
Opublikowane przez: 16 kwi 2021
Wyświetlenia: 1695
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Joanna
02 wrz 2021

Bardzo pomocny artykuł

K
02 wrz 2021

Dzień dobry, dziękujemy serdecznie za miłą opinię i zapraszamy do lektury pozostałych artykułów.


Pozdrawiamy

Dom i Sad

Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  Dom i sad używa ciasteczek, aby poprawić Twoje doświadczenia zakupowe na naszej stronie. Jeśli nadal będziesz korzystać z naszych usług, założymy, że zgadzasz się na korzystanie z plików cookie.